úterý 16. dubna 2013

Barvení vlny
... aneb jak barvím vlnu já...

Před barvením připravená přadena ovčí vlny předepírám ve vodní lázni s detergentem - já osobně používám levnější dětský šampon. Když je vlákno důkladně nasáklé - vodu vymačkám a poté vlhké přadena barvím.

Na barvení používám pouze potravinářské barvy, jsou levné a dá se s nimi doslova kouzlit  - barevný prášek rozmíchám ve vodě s octem cca 2PL na 1litr vody (u živočišných vláken ocet působí jako stabilizační činidlo).


Když barvím přadeno jednou barvou - namíchám barvu v dostatečně velkém hrnci. Teplota vody by měla být přibližně stejná jako teplota vkládaných přaden (nesmí dojít k teplotnímu šoku - vlna by se srazila a zplstnatěla). Poté vodu zahřívám až k bodu varu a přadena sem tam převrátím, aby došlo k dokonalému probarvení. Když voda dosáhne varu vypínám a nechám pomalu vychladnout. Když nestíhám nechávám klidně i přes noc.Po vychladnutí z přaden vymačkám barvu a propírám v čisté vodě, tak dlouho dokud z přaden nevymačkávám  pouze čistou vodu.
Obarvená přadena vkládám do lanolinové* lázně!

Poté z přaden vymačkám vodu, rozložím a nechávám schnout.
Pokud barvím páranou vlnu - při konečném sušení  přadeno zavěsím a spodní část mírně zatížím, aby se vlákna vyrovnala.

Pokud chci mít klubíčka duhová, rozložím si připravené přadeno na potravnářskou folii a barvu vklepávám štětcem, po nabarvení přadeno do folie zabalím, stočím do šneka na talíř a šoupnu to na cca 2min do mikrovlnky, převrátím a znovu 2 min na nejvyšší stupeň. Poté nechávám na talíři pomalu vychladnout.*Lanolinová lázeň - používám k ní bezvodný lanolin zakoupený v lékárně (Adeps lanae)
Rozpouštím ho v teplejší vodě s kapkou šamponu. Množství lanolinu se odvíjí od množství a následného použití vlny (na vlňáky více na jiné použití méně)

Lanolinovou lázeň dopřávám vlněným výrobkům po každém praní.